L-carnitin
Slyšeli jste o L-carnitinu či o carnitinu obecně? Víte, k čemu je dobrý a kdy je vhodné podpořit příjem této látky? Přibližme si vše, co bychom měli vědět o L-carnitinu
Obecně o carnitinu
Carnitin představuje kvarterní amoniovou sloučeninu a derivát aminokyselin lysinu a methioninu. Je běžně přítomný v lidském organismu a v těle některých zvířat. Tato látka je známá už od roku 1905.
Carnitin se může objevit ve dvou optických izomerech. Jsou jimi D-carnitin a L-carnitin. D-carnitin nemá v těle fyziologickou funkci. Ovšem v případě, že je ho příliš, tlumí účinek L-carnitinu.
L-carnitin se v současné době často objevuje jako potravinový doplněk. Jde o přírodní izomer, který se podílí na přenou mastných kyselin do mitochondrií.
Má-li se carnitin vytvořit endogenně, jsou k tomu třeba nejen aminokyseliny lysinu a methionin, ale také niacin, paridoxin, vitamín C a železo.
L-carnitin
L-carnitin je derivátem hydroximáselné kyseliny. Při jeho výzkumu byl nejprve izolován z masa.
Z chemického hlediska představuje L-carnitin 3-hydroxy-4-N-trimethyl-aminomáselnou kyselinu, která je podobná cholinu.
Organismus si L-carnitin vyrábí sám z aminokyseliny, ale také se nám do těla dostává běžnou stravou či potravinovými doplňky.
Jde o lipotropní látku, která pracuje s tukem. Zlepšuje tvorbu energie přímo z tukových zásob.
Pozitivní účinky L-carnitinu jsou možné díky mnohým schopnostem L-carnitinu v lidském těla.
L-carnitin fyziologicky působí na mastné kyseliny s dlouhými molekulami. Přesunuje je do buněčných mitochondrií. V mitochondriích se uvolňuje jejich energie. To se týká především buněk kosterního a srdečního svalstva. Zde se aktivují mitochondriální enzymy, které štěpí tuky.
Tuky se štěpí, ale zároveň hladina svalového glykogenu je zachovaná. Nevyčerpávají se energické zásoby, a proto vzniká menší únava.
Aby mohl carnitin vstoupit do buněk, potřebujete energii a ionty sodíky. Při běžném užívání L-carnitinu jsou jeho ztráty minimální, protože i když se dostanete do ledvin, téměř kompletně je vstřebáván zpět do krevního systému.
L-carnitin na rozdíl od D-carnitinu nemá žádné negativní účinky. L-carnitin podporuje hubnutí a dosáhnete s ním lepších výsledků při cvičení. Díky L-carnitinu dochází nejen k rychlejšímu spalování, ale zároveň se rychleji regenerují svaly po výkonu.